سنگ تراورتن

سنگ تراورتن

تراورتن ها ســنگهاي آهكي ســخت و متخلخل و غالباً سفيدی هســتند كه از کربنات کلسیم ( CaCO3 ) تشکیل شده اندو حاصل رســوب گذارى، به ويژه توســط چشــمه هاى آبگــرم و يا رودخانه ها هستند.

تراورتن  يك سنگ سخت و نيمه بلورى از خانواده سنگ بازالت  است كه اغلب به علت وجود تركيبات آهن يــا برخى نا خالصى هاى ديگــر به رنگهاى متفاوت و زيبا و بافت نوارى شكل ديده مي شوند .

ساختار لایه لایه کندوئی مانند در تمام لایه‌ها دارد .

در اغلب موارد لایه‌ها در ذخایر تراورتن افقی هستند و یا با شیب ملایمی که تابع مورفولوژی سطح زمین است، قرار گرفته اند.

بطوریکه در بعضی موارد ذخایر عظیمی را تشکیل می‌دهند.

گاهى توفا يا سنگ آهك ســبک (Tufa  آهكهاي با تخلخل زياد و حفرات بزرگ می باشد)، قشــر آهكى يا كلوخه آهكى، مرمــر اونيكس يا اونيكس مكزيكى هم رديف تراورتن بــه كار می روند.

به علت ســختي، تراكم و بلوريــن بودن ازگذشــته تا به امــروز به عنوان سنگهاى تزيينى، دكوراســيون و توليدات ســنگ ساختمانى به كار رفته و حتي به عنوان آهك براى بهبود بخشــيدن به خاك در كشاورزى نيز مورد استفاده قرار می گيرند .

تراورتن ها جديدترين سنگهايي هستند كه در سطح زمين تشكيل شــده اند و به دوران چهارم زمين شناسي يعني كواترنر تعلق دارند .

این سنگ بجا مانده از رسوبات آب‌های معدنی غارها یا چشمه‌های آب گرم یا از رسوب کف دریاها و رودخانه‌ها است که به صورت پهنه‌های نسبتا وسیع دیده می‌شوند.

حفرات موجود در این سنگ به دلیل فضای اشغال شده توسط گازهای موجود در آبهای گرم منبع رسوب گزاری است.

هرچه عناصر محلول در آب این منابع کمتر باشد، رنگ سنگ روشن‌تر خواهد بود.

تراورتن دارای رنگ‌های متنوع و بافت نواری شکل است که در اثر حضور ترکیبات آهن، کلسیم و دیگر ناخالصی‌ها ایجاد شده‌است. این سنگ در رنگ‌های زرد، قهوه‌ای، قرمز، لیمویی، خاکستری، سیاه و سفید قابل تولید است.

سنگ‌های تراورتن گاهی به صورت تصادفی شالدار یا بدونه شال می‌باشد.

سنگ تراورتن به علت داشتن حفرات، خاصیت عایق حرارتی و صوتی دارد.

سنگ تراورتن از مقاومت قابل قبولی برخوردار می‌باشد.

این سنگ را می‌توان به ۲ شکل موج دار و بدون موج برش داد.

تراورتن دارای سوراخ‌ها و حفراتی است که بایستی در هنگام فراوری سطح آن پر شود.

برای همین در کارخانجات روی کوپ‌ها را میپوشانند.
تراورتن در نماهای روکار داخلی و بیرونی و همچنین برای سنگ فرش کردن قابل استفاده‌است.

سنگ تراورتن

رنگ تراورتن

تراورتن دارای رنگ‌های متنوع و نواری شکل است که که تنوع رنگی آن به علت اختلاف در ترکیباتی است که در زمان رسوب گذاری در عناصر سنگ وجود دارند و خود را به صورت رگه‌های مختلف نشان می‌دهند.

قابل ذکر است که چون این رگه‌ها دارای ترکیب شیمیای متفاوت از زمینه سنگ می‌باشند در سنگ ایجاد شده دارای استحکام کمتری بوده و نقطه حساس یک سنگ را تشکیل می‌دهند که کمترین مقاومت را در برابر ضربه یا فشار از خود نشان می‌دهند و هر چه سنگ دارای رگه‌ها و ناخالصی‌های کمتری باشد استحکام بالاتری را دارا می‌باشد

سنگ تراورتن محصول چشمه های آهک ساز قديمی هستند که از بین آنها تراورتن های سفید که رگه های رنگی و تخلخل یکنواخت تری داشته باشند، از کیفیت بالاتری برخوردارند.

اگر چه نحوه تشکیل تراورتن های کم رنگ ناشی از وجود رنگدانه های پراکنده ی اکسید آهن در متن سنگهای تراورتن است، اما دليل تراورتن های رنگی که بر حسب درصد رنگدانه های اکسيد آهن به رنگ قرمز، گردويی، ليمويی وغیره دیده می شوند و دارای نقش هايی که ناشی از اختلاف میزان اکسید آهن در لایه های مختلف تراورتن می باشد، ضاهر بسیار زیبا و جذابی دارد.

انواع مختلف تراورتن ها بر حسب رنگ تقسيم بندی می گردند. نظیر تراورتن قرمز، ليمویی، گردویی، سفيد و کرم. اين نوع سنگ ها در ايران به عنوان سنگ نما به کار می روند.

خواص و معایب تراورتن

تراورتن به علت داشتن حفره در بدنه، خاصیت عایق حرارتی و صوتی داردو حفره‌های موجود در سنگ تراورتن باعث افزایش مقاومت آن در برابر آتش سوزی می‌شود.

وزن مخصوص کمتر این سنگ در مقایسه با برخی از انواع دیگر در جهت کمک به وزن کمتر ساختمان و بارهای وارده به اسکلت آن قابل توجه است.

سنگ تراورتن خاصیت صیقل پذیری بالایی دارد (به خصوص تراورتن عباس‌آباد و حاجی‌آباد) بنابراین درخشندگی بالایی به وجود می‌آورد همچنین برای استفاده در نماهای حجمی قابلیت بیشتری دارد.

از سنگ تراورتن در نماهای رومی استفاده می‌شود که می‌تواند انواع حجم‌های لازم را به دست آورد.

از معایب این سنگ جذب آب نسبتاً بالای آن می‌باشد.

عیب دیگر آن است که سست و گلی می‌باشد مثلا اگر سنگ خیس باشد و به دمای انجماد فوری برسد سنگ خورد خواهد شد.

این نقیصه با پیشرفت تکنولوژی فرآوری تقریباً پوشش داده شد.

مواد پوششی و به اصطلاح رزین در زمان فرآوری و پولیش سنگ، باعث کمتر شدن جذب آب آن شده و از تأثیرات آن این است که سنگ دیر تر کثیف می‌شود و کمتر در معرض هوازدگی قرار می‌گیرد؛ بنابراین کیفیت ساب ورزین در ماندگاری و زیبایی آن برای دراز مدت قابل توجه است.

در زمانهای قدیم به علت ظاهر متخلخل آن بین مصرف‌کنندگان تمایلی به استفاده از سنگ تراورتن نبود و سنگ تراورتن جزع ارزانترین سنگ‌ها محسوب می‌شد تا اینکه با رشد تکنولوژی و به‌کارگیری مواد پر کننده رزین باعث شد که حاصل فرآوری سطحی یک دست و براق با ظاهری زیبا و خواص مناسب مکانیکی و شیمیایی شود.

اضافه شدن مرحله رزین کاری باعث ایجاد جهشی بزرگ در میزان حجم استخراج و فرآوری سنگ تراورتن شد.

یکی دیگر از معایب سنگ‌های تراورتن عدم یکدستی رنگ و طرح آنها می‌باشد .

موارد استفاده تراورتن

به دلیل داشتن مقاومت قابل قبول، برش پذيری و صیقل پذيری ایده آل، زیبایی ظاهر، وجود تخلخل جهت چسبیدن کامل و یکپارچه شدن با ملات، از جمله پر مصرف ترین و ایده آل ترین سنگ های ساختمانی از جمله نماهای مدرن و کلاسیک و محوطه سازی به شمار مي رود .

وجود حفره در تراورتن باعث می‌شود در هنگام نصب سنگ، ملات سیمانی داخل این حفرات نفوذ کرده و از سقوط سنگ جلوگیری کند.

تراورتن‌ها به خاطر خاصیت تخلخل بسیار بالای آن مناسب برای نماهای داخلی و بیرونی ساختمان می‌باشد.

تراورتن‌ها را می‌توان حتی در مناطق بسیار سرد و با بارندگی زیاد نیز در نمای ساختمان کارکرد بدون آنکه نگران ول کردن سنگ باشیم.

موارد دیگر استفاده از سنگ تراورتن میتوان برای قرنیز کنار دیوار ، سنگ بغل راه پله استفاده کرد.

معادن سنگ تراورتن

از مهمترین معادن سنگ تراورتن در ایران میتوان ، تراورتن حاجی آباد، تراورتن دره بخاری ، تراورتن آذرشهر ، تراورتن سیلور کاشان، تراورتن شکلاتی آقا محمدی و تراورتن ابیانه نام برد .

سنگ تراورتن حاجی آباد

سنگ تراورتن حاجی آباد یکی از با کیفیت ترین و پر مصرف ترین سنگ های تراورتن در ایران است.

معدن این سنگ با استخراج حدود 100 هزار تن ماهیانه در ناحیه جنوبیی شهرستان محلات در مجاورت جاده شهرستان خمین در استان مرکزی واقع گردیده است.

سنگ تراورتن حاجی آباد دارای رنگ کرم روشن و تیره است و انواع گوناگونی دارد.

این سنگ به دو روش بدون موج و طرح دار برش داده میشود ولیکن بدلیل استفاده بیشتر این سنگ در نماهای  رومی اغلب برش ها بصورت کرم ساده میباشد.

بلوک های تراورتن در این معدن به روش روباز با استفاده از سیستم برش الماسه استخراج می شوند.

به دلیل مرغوبیت و رنگ سفید آن، سنگ تراورتن این معدن از کیفیت و مرغوبیت خوبی برخوردار است، به طوری که علاوه بر مصارف داخلی به صورت کوپ به کشورهای چین و مالزی صادر می شود.

سنگ تراورتن حاجی آباد در زمره سنگ هایی است که در داخل کشور نیز با بازار خوبی روبه رو است.

این سنگ بسته به رنگ و طرح سنگ نام گذاری میگردد از جمله ؛ سنگ تراورتن حاجی آباد شکلاتی ، سنگ تراورتن حاجی آباد ابرو بادی ، سنگ تراورتن حاجی آباد حنایی ، سنگ تراورتن حاجی آباد ساده ، سنگ تراورتن حاجی آباد طرح دار ، سنگ تراورتن حاجی آباد کرم رنگ

از ویژگی های این سنگ میتوان به استحکام بالا ، صیقل پذیری خوب و تولید انبوه آن اشاره کرد که برای تامین سنگ برای پروژه های بزرگ بسیار اهمیت دارد . نوع درجه دو این سنگ دارای خطوط قرمز و مشکی است.

این سنگ بهترین گزینه برای نمای داخلی و خارجی ساختمان می باشد.

این سنگ عمری طولانی داشته و می تواند در هر شرایط آب و هوایی آسیب نبیند.

با گذشت زمان نه تنها فرسوده نشده بلکه زیبا و سفید تر می شود این سنگ برای هر نمایی مناسب است .

البته قیمت آن نسبت به دیگر سنگ های ساختمانی بالا بوده و اگر برای اجرای پروژه هزینه محدودی در اختیار دارید این سنگ انتخاب مناسبی نیست.

سنگ حاجی آباد کرم

سنگ تراورتن کرم رنگ حاجی اباد سنگی به رنگ کرم روشن است که کاملا شفاف و بی موج است این سنگ از با کیفیت ترین نوع سنگ های ساختمانی بوده و از معادن واقع در استان مرکزی به دست می آید.

این سنگ از معروف ترین سنگ های مورد استفاده در نمای بیرونی ساختمان بوده و توانسته با هر شرایط آب و هوایی خود را وفق دهد.

این سنگ معمولا در ابعاد 40 الی 50 سانتی متری تولید می شود.

تفاوت سنگ عباس آباد و حاجی آباد

سنگ تراورتن عباس آباد و حاجی آباد هر دو از سنگ ها ی خوب و با کیفیت برای نمای ساختمان هستند .

با این تفاوت که سنگ حاجی آباد دارای استقامت بیشتری می باشد و رنگ آن سفید تر است.

در مقابل سرما و گرما مقاومت بهتری از خود نشان می دهد.

صیقل پذیری  بهتری داشته و نسبت به سنگ عباس آباد قیمت بالاتری دارد و بنابراین برای پروژه ارزان قیمت توصیه نمی شود.

قیمت گذاری سنگ حاجی آباد

قیمت سنگ تراورتن حاجی آباد به فاکتور هایی همچون روشن بودن ، یصاف و یکدست  بودن و کیفیت تولید سنگ بستگی دارد.

هرچه قدر سنگ سفید تر ، بی موج تر و خطوط کم تری داشته  باشد قیمت بالاتری دارد و همچنین کیفیت صیقل دهی و برش دقیق سنگ بر روی قیمت سنگ تاثیر مستقیم دارد.
مورد استفاده  سنگ تراورتن حاجی آباد در نمای بیرونی و داخلی ساختمان است و همچنین ساخت مصنوعات سنگی همچون نیمکت بوستان ها ، آب نمای سنگی ، آلاچیق سنگی و کانتر اشپزخانه از دیگر کاربردهای این سنگ است.

سنگ تراورتن دره بخاری

تراورتن دره بخاری به دو شکل طرحدارو ساده برش داده میشود که هر کدام از این نوع برش ها و فرآوری ها، زیبایی مخصوص خودش را دارد.

سنگ تراورتن دره بخاری بیشتر به صورت ساده استخراج میگردد.

براق بودن و شفافیت بالا و سوراخ های سطحی کم  از مهم ترین ویژگی های سنگ تراورتن دره بخاری است.

در فرآیند تولیدجهت پر کردن این سوراخ های ریز از رزین و یا اپوکسی استفاده میشود.

صیقل دهی این سنگ هر چه قدر مرغوب تر باشد شفافیت سنگ تراورتن دره بخاری بیشتر خواهد شد.

سنگ تراورتن دره بخاری از رنج قیمتی گسترده ای  برخوردار است و مشتریان بیشتر به دلیل سفیدی و زیبایی موج هایش به دنبال تهیه آن هستند.

سنگ تراورتن عباس آباد

سنگ تراورتن عباس آباد یکی از معروف ترین سنگ های ایران است.موقعیت معدن سنگ تراورتن عباس آباد در شهرستان محلات اصفهان می باشد. تراورتن عباس آباد به دلیل زیبایی ، مقاومت بالا و صیقل پذیری عالی در سنگ نمای ساختمان کاربرد دارد.

سنگ تراورتن آتشکوه

سنگ تراورتن آتشکوه از دسته سنگ های تراورتن می باشد.سنگ تراورتن آتشکوه جزو دسته سنگ های لوکس و گران به شمار می رود. سنگ تراورتن آتشکوه با رنگ کرم و سفید دارای رنج قیمت متفاوتی می باشد.دسته های ضعیف این نوع تراورتن آتشکوه رگه های قرمز در داخل خود دارند.

سنگ تراورتن کرم

سنگ تراورتن در رنگ های مختلف موجود می باشد که یکی از آنها سنگ تراورتن کرم می باشدو جزو نمونه سنگ های تراورتن با کیفیت خوب می باشد.

سنگ تراورتن شکلاتی

همانطور که گفته شده سنگ تراورتن در رنگ ها و طراح های متنوعی موجود می باشد که سنگ تراورتن شکلاتی جزو نمونه های محبوب تراورتن به شمار می آید.سنگ تراورتن شکلاتی به دلیل تیره رنگ بودن یکی از بهترین گزینه ها برای کار در کنار  تراورتن عباس آباد و تراورتن آتشکوه می باشد.

سنگ تراورتن محلات

در منطقه محلات چندین كوه غنی از تراورتن در نزدیكی یكدیگر قرار دارند.نام گذاری سنگ تراورتن محلات بر اساس مكان جغرافیایی معدن آن انجام شده است.

انواع سنگ نما ساختمان و خصوصیات مربوط به انواع سنگ نما

سنگ چینی قروه

سنگ چینی قروه نیز مانند سنگ های دیگر دسته سنگ های چینی سنگ بسیار زیبا و با ارزشی است به خصوص وقتی به صورت سنگ اسلب بریده می شود.

قیمت سنگ چینی قروه در سایز اسلب به علت دارا بودن ارزش صادراتی بالاتر می باشد.

اما این امکان نیز وجود دارد تا سنگ چینی قروه را به سایز دلخواهتان در آورید.

در زیر دو نمونه از سنگ چینی قروه نمایش داده شده است

سنگ چینی الیگودرز

سنگ سفید الیگودرز از نوع سنگ‌های چینی ایرانی می‌باشد.

سنگ های چینی از ماسه‌های بلوری شکل تشکیل شده اند که در کنار هم قرار گرفته و به شکل سنگ درآمده‌اند.

این سنگ‌ها در مناطقی که بارندگی زیاد است بیشتر به وجود می‌آیند.

این سنگ همانطور که از اسمش مشخص است از معادن سنگ شهر الیگودرز استخراج می‌شود

خصوصیات سنگ چینی

کریستال یا همان سنگ چینی (البته در ایران) ، توده سنگهای آهکی یا دولومیتی هستند که در اثر عوامل درونی، نظیر درجه حرارت و فشار، دوباره متبلور شده اند.

سنگ چینی اغلب دارای بلورهای درشت است. این بلورهای درشت وجه تمایز سنگ چینی با سنگهای کربناتی رسوبی است.

قیمت سنگ تراورتن

قیمت سنگ تراورتن به پارامتر های مختلفی بستگی دارد که معدن سنگ یکی از آیتم های کلیدی است.

به عنوان مثال برخی معادن به دلیل کیفیت بالای محصول تبدیل به یک برند شده است.

از پارامتر های تاثیر گذار دیگر رنگ و شفافیت سنگ می باشد که یکنواختی و شفافیت بیشتر موجب افزایش قیمت می گردد.

نداشتن رگه های ناخالصی و هوازدگی در سنگ یکی دیگر از پارامتر های تاثیر گذار قیمت سنگ تراورتن می باشد.

ابعاد سنگ تراورتن حاکی از توپری و استحکام بافت آن است به طوری که انواع مرغوبتر به دلیل یکنواختی بیشتر و نبود رگه های ناخالصی , قابلیت برش در ابعاد بزرگتر را دارند.

یکی دیگر از پارامترهای تاثیر گذار قیمت سنگ تراورتن ضخامت سنگ می باشد که ضخامت بیشتر باعث افزایش قیمت سنگ تراورتن خواهد شد.

نوع و کیفیت ساب و پولیش , جنس لقمه ها و تعداد دفعات ساب موجب افزایش شفافیت و درخشندگی سنگ می گردد و قیمت سنگ تراورتن را بالاتر می برد.

درکجا از سنگ تراورتن می توان استفاده کرد ؟

سنگ تراورتن در رنگ های کرم، سفید، زرد، قرمز، لیمویی، پرتغالی، قهوه ای، گردویی، خاکستری و .. موجود می باشد.

سنگ تراورتن از نظر برش جزء سنگهای نرم بر به حساب می‌آید و به علت زیبایی خاصی که دارد تقاضا و همچنین قیمت آن طی چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته است.

سنگ‌های تراورتن به دو صورت پرشده و پرنشده استفاده می‌شوند.

اگر به صورت پر شده استفاده شوند در مکان هایی از ساختمان که آبریزش آن زیاد است استفاده می‌شوند و بطور کلی بهتر است در آشپزخانه، حمام، توالت و دستشویی استفاده نشوند.

استفاده از سنگ تراورتن در مکان‌های دیگر ساختمان مانعی ندارد این وجود تراورتن اغلب در نماهای روکار داخلی و بیرونی و همچنین برای سنگ فرش کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

و از سنگ تراورتن می توانید در نمای ساختمان , دیوار های حیاط , دیوار های داخلی ساختمان , سنگ کف پارکینگ , کف حیاط و سنگ کف سالن و .. استفاده کنید.

سطح سنگ‌های تراورتن بصورت تیشه ایی، بوش همر و چرمی نیز پردازش و از آن استفاده می‌شود.

این سنگ دارای خلل و فرج است و از لحاظ سختی نسبت به مرمریت ها نرم تر میباشد .

سنگ تراورتن در برابر تغیرات آب و هوایی و باران و برف مقاوم میباشد و از لحاظ رنگ بندی متنوع نیز هست .

در طی سال های گزشته استفاده از سنگ تراورتن برای نمای بیرونی ساختمان ها بسیار رایج بوده است.

سنگ های تراورتن در اروپا و امریکا در کف برخی از فضاها نیز مورد استفاده قرار میگیرد و این سنگ به دلیل اینکه ساختار نرمی دارد ، برای افرادی که به دنبال سنگ های ساختمانی با ضخامت ۱ سانتیمتر و یا ۱.۵ هستند مناسب میباشد.

بلوک های روشن تراورتن که از معادن استخراج میشود دارای رگه های مختلف رنگی است و به همین دلیل بد از برش آن ها را به دسته های رنگی متنوع ای دسته بندی میکنند.

از صادراتی ترین سنگ های تراورتن ایران ، تراورتن سیلور ، تراورتن قرمز آذر شهر ، تراورتن لیمویی ، تراورتن دره بخاری را میتوان نام برد .

سرانه تولید سنگ تراورتن کشورمان، به دلیل افزایش تقاضا، در طی سالهای اخیر افزایش یافته است.

در سالهای پیش از 1381 این نوع از سنگ به عنوان سنگی ارزان قیمت شناخته می شد .

در بازار داخل مورد توجه قرار نمی گرفت تا با ورود رزین به بازار و جایگزین شدن رزین به جای استفاده از بتونه و سیمان برای پر کردن تخلخلهای سطحی، استفاده ازسنگ تراورتن مورد استقبال قرار گرفت.

زیبایی منحصر به فرد آن همراه با قیمت مناسب باعث افزایش فروش در بازار شده است.

ویژگی ها

  • شرایط استخراج ایده آل (به دلیل لایه بندی افقی، شیب کم و استقرار معادن در نقاط کم ارتفاع و قابل دستیابی)
  • وجود درز و شکاف خیلی کم در تراورتن به دلیل عدم وجود ساختارهای تکتونیکی بر روی ذخایر تراورتن
  • زیبایی خاص و منحصر به فرد
  • تنوع رنگ‌ها
  • وجود تخلخل جهت چسبیدن به ملات ونصب بهتر

 

شــفافيت

سنگ تراورتن غيرشــفاف است اما به صورت ورقه اي نــازك گاهي نيمه شفاف است.

جلا يا انعكاس نوراز ســطح ســنگ

سنگ تراورتن كدر تا مرواريدى و گاهي شيشه اى است.

قدرت واكنش

سنگ تراورتن دراسيد كلريدريك HCl  رقيق حل مي شود .

ســختى(در مقيــاس مــوس)

سختی سنگ تراورتن بيــن 3 تــا 4 اســت، ســختي تمــام كاني هــاي پوســته زميــن در اشــل مــوس  Mohs از (1) نرم تريــن تــا (10) ســخت ترين  مشــخص شــده اســت

رنگ پودر سنگ

اغلب سنگهای تراورتن سفید رنگ هستند.

رنگ

با وجــود ناخالصي در ســنگهاي تراورتن بــه رنگهاي متفاوت ديده مي شــوند، بى رنگ، ســفيد، صورتى، قهوه اى،زرد، ليمويي، قرمز و…

چگالى يا وزن مخصوص

چگالی سنگ تراورتن 71/2 گرم بر سانتيمتر مكعب است.

گراويتی ويژه

گراوریتی سنگ تراورتن  68/1 گرم بر سانتيمتر مكعب

 نقطه اشتعال

سنگ تراورتن دردماي 31 درجه ســانتيگراد (89 درجه فارنهايت) تابان و يا شعله ور مي شود.

 قابليت انحلال

سنگ تراورتن در آب، در دماي 20 درجه ســانتيگراد (68 درجه فارنهايت) نامحلول اما در حلال هاى آلــى مانند هيدروكربن هاى بنزن و هيدروكربن هاى كلرينه، اســتن، فتالات ها، متانول، اتانول كاملاً محلول است.

رگه هاى تراورتن

آهك هايي كه در اطراف چشمه ها رسوب مي كنند به صورت تپه هاى مخروطى، پهنه هاى نسبتاً هموار(شــيت) و پركننده حوضه ها و لايه هاى گسترده بوده كــه برخى اوقات رنگ و بافت هاى متفاوتى را نشان مى دهند.

احتمالاً مناطق تغذيه كننده آن ها گسله ها و برش ها هستند .

تراورتن هاى با منشا آبهاى جوى داراى تغيير رژيم آبدهى فصلى هستند و عناصر محلول درآنها مانند Mg ،Fe ،Al  موجب تركيب متفاوت نهشته هاي آهكي مى شوند و لايه هايى از آهك با ضخامت و رنگهاى مختلف را تشكيل مى دهند .

تراورتن ها حاصل رسوب گذاري تركيبات آهكى در حوضچه هاى كم عمق و راكد هستند .

آب هايى كه جريان دارند تراورتن هايى با حفرات بيشتر و گاهى بزرگتر را تشكيل مى دهند كه ناشــى از سرعت ته نشينى است.

افزايش تبخير، وجود موانــع مثل گياهان آبزى در مسير سرعت باد و تلاطم آب نيز در فرايند ته نشينى رسوبات كربنات كلسيم (تراورتن) موثر هستند (1983 Etal and Scholle)  افزايش در تحرك آب مثل تلاطم يا جارى شدن موجب مى شود تاگازهاى Co2  سريعتر خارج شده و رسوب گذارى نيز سريعتر شود .

اغلب زمين شناسان تراورتن را يك سنگ آهكي شيميايي ميدانند كه معمولا ً تركيب آن ازكلسيت بوده و دراطراف چشمه هاي آب گرم تشكيل مي شوند .

مطالعات اخير نشان داده است مجموعه هاي میكروبي كه در آبهاي زير زميني وجود دارند نيز دررسوب گذاري كلسيت (كاني اصلي تشكيل دهنده آهك) براي تشكيل آهك هاي تراورتن دخالت دارند.

بنابراين نوعي تراورتن با منشا بيوشيميايي تشكيل ميشود. برخي از محققين معتقدند تراورتن ها حاصل رسوب گذاري سطحي توسط چشــمه هاي آب گرم و آب سرد و همچنين رسـوب گذاري درغارهاست.

به طوركلي اينگونه نهشته هاي آهكي به صورت تپه هاى كوچك، شيت ها (پهنه هاى نسبتاً هموار) و تراس هاى آهکی است و ممكن است درياچه هاى كم عمق ودره ها را نيز پركنند .

مقاومت سنگ تراورتن از سنگ مرمریت بیشتر بوده و به علت سوراخ‌های موجود در سنگ انقباض و انبساط را دفع می‌کند.

از نظر برش جزء سنگهای نرم بر به حساب می‌آید و به علت زیبایی خاصی که دارد تقاضا و همچنین قیمت آن طی چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته است.

 معادن سنگ تراورتن در جهان

سنگ تراورتن نوعی سنگ آهک است که در چشمه های معدنی داغ در سراسر جهان شکل می گیرد. علاوه بر این، اکثر تراورتن وارداتی به ایالات متحده از معادن ایتالیا، ایران، مکزیک، ترکیه و پرو می رود.

سنگ های تراورتنی که در این معادن تولید میشود بر اساس رنگ ، کیفیت ، عمق و رگه با یکدیگر متفاوت هستند که در نتیجه تغییرات زمین شناسی مربوط به هر معدن میباشد.

استخراج سنگ های  تراورتن

تراورتن با استفاده از یکی از چهار روش اصلی استخراج می شود:

1- ماشین های کانالینگ

2- سیم اره

3- اره های زنجیری

4- ماشین برش به وسیله فشارآب

ماشین های کانالینگ دارای یک سری مته برای ایجاد حفره های عمودی و افقی میباشد که پس از حفر سوراخ توسط آن کیج هایی را در حفره های افقی قرار می دهد تا بلوک های سنگی از دیواره معدن جدا شوند و امکان خارج کردن آنها فراهم شود.

اما در طول زمستان برای جدا کردن بلوک ها از دیواره معدن از آب منجمد شده استفاده می شود.

سیم اره معمولا از آن برای برش سنگ به اندازه بلوک های قابل حمل برای انتقال به کارخانه یا انبار استفاده می شود.

روش کارآن به این صورت است که ابتدا سوراخ های دسترسی حفاری می شوند و سیم های آغشته به الماس دور سنگ کشیده شده و به اره متصل می شوند.

برای این نوع کارها از اره های عظیم استفاده میشود که به صورت پیوسته یا نوسانی حرکت میکنند.

اره های زنجیری به صورت کلی شبیه اره برقی هایی که برای بریدن درختان استفاده میشوند میباشد ولی اره برقی چند منظوره بزرگتر است و دارای تیغه های مخصوص الماسی برای برش سنگ میباشد.

ماشین برش به وسیله فشار آب (واتر جت) این ماشین با نیروی طبیعت موجب برش سنگ ها میشود.

بدین صورت که این دستگاه آب را با فشار بسیار بالا بر روی سنگها میپاشد و این فشار بالای آب باعث فشار بر روی سنگ شده و در نتیجه سنگ برش داده میشود.

پس از خارج شدن سنگها از معدن به انبار انتقال داده میشود و از آنجا به کارخانه برده میشود.

در این مرحله، تجهیزات برش تخصصی مورد استفاده قرار می گیرند تا اسلب ها را تا اندازه های مختلف برش دهند.

در ابتدا قطعات تراورتن با ضخامت یکنواخت بریده می شوند و سپس با فرآیندهای مختلف (شامل: تراشیدن، تکه تکه شدن، جلا دادن، برش و تراشیدن لبه ) آماده استفاده میشود و سپس آنها به فروشگاه منتقل می شوند.

مطالب مرتبط